- Description
- Specifications
- Applications
- Video
- Advantages
- FAQ
- Recommended Products
Description
Filament nonwoven geotextile is a kind of geosynthetic material which is made of polyester filament fiber by spinning needling process. It mainly consists of polyester filament fibers intertwined with each other to form a stable network structure.
It has the characteristics of high strength, chemical corrosion resistance, drainage and anti-UV.
Specifications
| Place of Origin | Shandong, China |
| Brand Name | JRX |
| Model Number | Filament Nonwoven Geotextile |
| Certification | ISO |
| Length | 50m-200m/roll (as Request) |
| Width | 1m-6m |
| Gram weight | 100g-800g/sqm |
| Material | PET |
| Function | Filtration, drainage, isolation, seepage prevention and protection |
Applications
Filament nonwoven geotextile widely used for road construction, drainage, filtration, separation and slope protection. Provides reliable reinforcement for engineering projects.

Video
Advantages
High tensile strength, good permeability, aging resistance & durability. Ensures stable filtration and reinforcement for engineering projects.
FAQ
Q : Are you a factory or trading company?
A : We are a professional manufacturer that specialized in geomembrane, geotextile, composite geomembrane etc with ISO9001 certificate more than 15 years.
Q : Where is your factory located? How can I visit there?
A : Our facoty is located is No.10 Yuanshan Road High-tech Development Zone, Laiwu District, Jinan City China. You can take the plan to Jinan Yaoqiang International Airport, then we can pick you up.
Q : Could you send the sample before order confirmation?
A : Yes, we'd love to send a free sample to you for an evaluation if you need.
Q : How about the delivery time?
A : General within 3-7 days after received the deposit.
Q : Can you produce the product according to customers' requirements?
A : Sure, we are professional manufacturer, OEM and ODM are both welcome.
